South Eastern Tasmanian Eight Ball Association

                                                                                                                                          

SETEBA Premiership Honour Boards

Bill Johnston Memorial Shield
A Grade Premiers
Year Premiers Runner Up
2016    
2015 Midway Expendables Beltana Dragons
2014 Shoreline Hotel Red Rugby Club Breakers
2013 Beltana Hotel GTR's Rugby Club Breakers
2012 Beltana Hotel GTR's Shoreline Showbags
2011 East's Rugby Club Breakers Sorell RSL Club
2010 Foreshore Breakers Beltana Hotel Saints
2009 Shoreline Ducks Beltana Hotel Saints
2008 Shoreline Ducks  
2007 Willow's Hurricane's  
2006 Shoreline Ducks  
2005 Beltana Hotel  
2004 Shoreline Hotel  
2003 Willow's Hurricane's  
2002 Willow's Hurricane's  
2001 Shoreline Hotel  
2000 Willow's Hurricane's Clarence Blue
1999 Clarence Blue  
1998 Clarence Blue  
1997 Clarence Blue  
1996 Clarence Blue  
1995 Clarence Blue  
1994 Foreshore Black Clarence Blue
1993   Clarence Blue
1992 Foreshore Black Clarence Blue
1991   Shoreline Hotel
1990   Clarence Blue
1989 Clarence Blue Shoreline Hotel
1988 Clarence DFC (Red) Clarence Blue
1987 Clarence Blue  
1986 Clarence Blue  
1985   Shoreline Hotel
1984   Shoreline Hotel
1983   Shoreline Hotel
1982 Shoreline Hotel 1  
1981 Shoreline Hotel 1  
1980 Shoreline Hotel 1  
1979 Foreshore Tavern 1  
1978 Shoreline Hotel 1  
1977 Foreshore Tavern  
1976-77 Shoreline Hotel 1  
1975-76 Shoreline Hotel 1  
1975 Sun Valley Inn  
 
Ernie Doring Memorial Shield
B Grade Premiers
Year Premiers Runner Up
2016    
2015 Richmond Convicts Midway Crispa's
2014 Richmond Convicts Shoreline Hotel White
2013 Shoreline Hotel White Willow's Sharks
2012 Shoreline Hotel White Richmond Convicts
2011 Shoreline Hotel White Willow's Sharks
2010 Foreshore Villain's Sorell RSL Crispa's
2009 Village Green Sharks Pembroke Hotel
2008 East's Rugby Club White  
2007 East's Rugby Club White  
2006    
2005 Pembroke Hotel Willow's Tavern Puma's
2004 Sorell RSL Club Campania Tavern
2003 Village Green Bears  
2002 Richmond Convicts Campania "A"
2001 Shoreline Hotel Village Green Bears
2000 Midway Tavern  
1999 Beltana Hotel Shoreline White
1998 Rokeby Gold Foreshore Panthers
1997 Willows Tavern Clarence Cougars
1996 Rokeby Rebels Campania Tavern
1995 Willows Tavern Lewisham Dolphins
1994 Foreshore Raiders Lewisham Gold
1993 Rokeby Gold Shoreline White
1992 Gordon Highlander Campania Tavern
1991 Midway Tavern Horseshoe Inn
1990 Lewisham Blue Rokeby Gold
1989 Clarence Hotel Campania Tavern
1988 Lewisham Blue Foreshore Tavern
1987 Clarence DFC (Red) Rokeby Gold
1986 Foreshore Black Clarence DFC (Red)
1985 Clarence DFC (Red) Midway Tavern
1984 Clarence DFC (DFC (Red)  
1983    
1982    
1881    
1980    
1979 Rokeby Tavern Green  
1978 Rokeby Tavern Green  
1977 Rokeby Tavern Green  
1976    

 

 

 

SETEBA Premier League

2013 Premiers
Beltana Hotel GTR's
 
2013 State Teams Champions
Beltana Hotel GTR's
 
2012 Premiers
Beltana Hotel GTR's
 
2011 Premiers
Rugby Club Breakers
 
2010 State Teams Champions
Foreshore Breakers
 
2010 Premiers
Foreshore Breakers
 
2009 Premiers
Shoreline Ducks

Australian Champions

2011 Australian Junior
Team Champions
Jacob & Blake Marshall, Max Crosswell, Cyril Triffitt
Steven Kaine, Cale Barrett, Brodie Stubbs
 
2010 Australian Under 18
Singles Champion
Anthony Adams
Runner Up
2010 World Junior Singles Final
2010 Australian Junior Team Captain
Australian Junior Team Representative
2008, 2009 & 2010
 
2009
Australian Representatives
Chris Forsyth & Anthony Adams
 
2009 Australian Junior
Team Champions
Steven Kaine, Cyril Triffitt, Cale Barrett,
Blake Marshall, Anthony Adams, Alex Pace
Adam Smith, Dennis Marshall